baching

بچینگ پلنت

بچینگ پلنت دستگاهی است که بتن را با حجم و سرعت بالا می سازد

هر مرحله از آماده سازی و ریزش بتن یک بچ(Batch) نامیده می شود . دستگاه بصورت پشت سرهم بتن تولید می کند به آن بچینگ بتن می گویند .

بچینگ پلنت :

  1. سیلوهای سیمان : سیمان در آن ها ذخیره می شود و بین یک تا چهار سیلو بسته به نوع، اندازه بچینگ و سرعت تولید بتون متفاوت است.
  2. منبع ذخیره آب : آب مورد نیاز هر بچ پس از اندازه گیری خودکار و یا دستی، به کمک پمپ آب از منبعی مانند چاه، استخر یا تانکر وارد میکسر می شود.
  3. مخازن شن و ماسه : شن، ماسه ونخودی مورد نیاز، به تفکیک در این قسمت ذخیره می شود. مخزن ذخیره می تواند بصورت دپوی شن و ماسه پشت دریچه های خروجی نیز تعریف شود که تفاوت آن با ذخیره ساز مخزنی، انباشت شن و ماسه روی زمین و پشت دریچه های پنوماتیک می باشد.
  4. باسکول(ترازو) شن و ماسه : به مقدار مورد نیاز از هر مورد (شن، ماسه یا نخودی) را اندازه گیری کرده، پس از بارگیری داخل باکت به سمت میکسر(همزن) ارسال می دارد.
  5. باسکول سیمان : سیمان با تیپ های مختلف در این قسمت به مقدار دلخواه وزن می شود و پس از فرمان اتوماتیک یا دستی، بطور مستقیم داخل میکسر تخلیه می شود. دریچۀ تخلیۀ سیمان می تواند بصورت پنوماتیک(نیوماتیک) یا هیدرولیک باز و بسته شود.
  6. دیگ میکسر: مواد تشکیل دهندۀ بتن (سیمان، شن و ماسه، آب و مواد افزودنی) در این قسمت بمدت زمانی کمتر از یک دقیقه مخلوط می شود.
  7. اتاقک اپراتور : کنترل کمیت ها و مقادیر مورد نیاز از مصالح و آب در این قسمت توسط یک نفر اپراتور انجام می شود. در حالت کارکرد اتوماتیک، اپراتور تنها ناظر کارکرد دستگاه است و در فرآیندها دخالتی ندارد.
  8. لوله های حلزونی انتقال سیمان : سیمان را از سیلوها به باسکول سیمان منتقل می کند. مکانیسم حمل سیمان آن از طریق چرخش یک سطح حلزونی(مانند سیستمی که در چرخ گوشت استفاده می شود) صورت می گیرد.
  9. کنتور آب : حجم مورد نیاز هر بچ را اندازه می گیرد. کنتورهای جدید دارای پالس خروجی الکتریکی است که استفاده از آنها را آسانتر نموده است. 10. باکت حمل مصالح(Bucket) : مصالح شامل شن، ماسه و نخودی که داخل باکت توزین و تخلیه شده اند، توسط باکت به سمت میکسر برده می شوند و داخل میکسر تخلیه می شوند.

در پروژه های بزرگ مانند سد ها، تونل ها و جاهایی که نیاز به بتن ریزی در حجم بالا وجود دارد معمولا از چند بچینگ پلنت به صورت همزمان استفاده می شود.